Jaki program do RAW?

Do wywoływania zdjęć w tym formacie służy wiele programów. Możemy wybrać płatne programy, ale do dyspozycji mamy również programy darmowe.

Omówię te na które warto zwrócić uwagę.

Photoshop/Photoshop Elements

CameraRaw

Żeby móc edytować zdjęcia w formacie RAW w tych programach musisz mieć zainstalowaną wtyczkę Camera Raw.

Jak ją zainstalować możesz obejrzeć na moim video tutorialu:

Jak zainstalować CameraRaw

 

Aktualną wersję wtyczki CameraRaw możesz pobrać ze strony:

http://www.adobe.com/support/downloads/detail.jsp?ftpID=4917

 

Adobe Photoshop Lightroom

W przeciwieństwie do Photoshopa Adobe Lightroom nie posiada funkcji do obróbki grafiki. Jest narzędziem stworzonym do edycji zdjęć.

Po wgraniu zdjęć w formacie RAW mamy do dyspozycji takie same narzędzia do obróbki jak we wtyczce Camera Raw dostępnej w  Photoshopie.


Bibble Pro

Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych programów do obróbki RAW.

 

Dwie darmowe alternatywy dla płatnych programów to RawTheraphy i wtyczka Ufraw.

RawTheraphy

Zaletą tego programu jest fakt, że można w nim tak jak w Camera Raw obrabiać pliki z głębią 16 bitów na kanał. Zdjęcia 16 bitowe to zdjęcia zawierające więcej informacji o obrazie. Zdjęcia 16 bitowe zawierają 256 razy więcej informacji niż zdjęcia 8 bitowe. Nie zawsze będziemy z tej opcji korzystać, ale sam fakt, że jest dostępna w darmowym programie to ogromny plus. Program jest dość intuicyjny i bardzo go polecam.

UFRaw

Wtyczka twórców GIMPA, która może działać jak oddzielny program.

 

Darmowe oprogramowanie dostarczane przez producentów aparatów:


Dla użytkowników Olympusa: OlympusViewer 2

Dla użytkowników Nikona: ViewNX

Dla użytkowników Canona: Canon Digital Photo Pro

Dla użytkowników Sony: Sony Image Data Converter

Dla użytkowników Pentaxa: Pentax RAW Codec wtyczka dla windows umożliwiająca przeglądanie zdjęć RAW

11 przemyśleń nt. „Jaki program do RAW?

 1. Od zawsze robiłam zdjęcia w formacie .jpg, ale kiedy "zmusiłam się" do przejścia na RAW, jestem w niebo wzięta, to "cud natury" a raczej techniki. Do obróbki wykorzystuję Raw Therapee i jestem zachwycona. Polecam.

 2. Witam. Co do programow do RAW mam płatny photoshop elements11 i jestem z niego zadowolony,są nawet filmiki pokazane jak można ulepszyć zdjęcia.Ten program jest po polsku,anie jak inne programy po angielsku.Jest on też na stałe,a nie testowe na miesiac.

  Pozdrawiam

   

 3. Informacja jest wystarczająca. Poszukiwanie własnych rozwiązań można na tej podstawie dopiero potem rozpocząć w oparciu na własnych preferencjach, doswiadczeniu. Pozdrawiam

 4. Chciałbym ci serdecznie podziękować za wszelką pomoc ,artykuły które czytam i porady są bardzo mi osobiście przydatne,można dużo z nich sie nauczyć.Dużo porad jak tlamnie laika foto są potrzebne,był to dobry pomysł jeszcze raz dziękuję.

 5. Do przedstawienia wszystkich programów do RAW jeszcze trochę brakuje. Zarówno komercyjnych , jak i Open Source. Nie ma w zestawieniu choćby Apple Aperture i Nikon NX2 i wielu innych. Chciałem tylko zwrócić na oprogramowanie Open Source w znacznym stopniu bezpłatne.

  1. Oczywiście bezpłatne nie znaczy gorsze. Dlatego w moim zestawieniu pojawiły się programy płatne i bezpłatne. Chyba pokuszę się o stworzenie listy tylko bezpłatnych programów do RAW. Nie każdy jest bowiem w stanie wydać „kupę” kasy żeby móc edytować swoje zdjęcia w RAW. Jestem też tego zdania, że warto dogłębnie poznać jeden program bardzo dobrze niż wszystkie ale tylko po „łebkach”. Stąd lepsza krótka lista bo jak wiadomo od nadmiaru tylko „głowa pęka” i nie wiadomo od czego zacząć 🙂 pozdrawiam!

 6. Ale moim celem nie było przedstawienie wszystkich programów lecz tylko te, które moim zdaniem są warte uwagi. A Raw Theraphy jest w tym zestawieniu 🙂 Ale dzięki za rozszerzenie tej listy.

 7. Trochę ubogie to zestawienie. Z darmowych bardzo rozbudowanych btakuje Photivo, RawTherapee, Rawker, Digicam, RawStudio… można tez było wspomnieć o Darktable, które zbliża się do wersji finalnej. Oczywiście sporo dla osób które użuwają nie tylko microsoftowe oprogramowanie aczkolwiek niektóre sa również w wersji dla windows. I wcale nie są niepopularne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *