Jaki program do RAW?

Do wywoływania zdjęć w formacie RAW służy wiele programów. Możesz wybrać płatne programy, ale są również darmowe programy, które sprawdzają się bardzo dobrze.

Omówię te na które moim zdaniem warto zwrócić uwagę.

 

 1. Photoshop/Photoshop Elements

camerarawpse

Jeśli masz Photoshopa lub Photosopa Elementsa to do wywoływania RAW-ów służy specjalna wtyczka Camera RAW, która jest wbudowana w program.

Dzięki niej możesz edytować swoje zdjęcia zarówno w formacie RAW jak i w formacie JPG.

 

2. Adobe Lightroom

lightroomprostowanie

 

W przeciwieństwie do Photoshopa Adobe Lightroom nie posiada funkcji do obróbki grafiki. Jest narzędziem stworzonym do edycji zdjęć.

Po wgraniu zdjęć w formacie RAW będziesz miał do dyspozycji takie same narzędzia do obróbki jak we wtyczce Camera Raw dostępnej w  Photoshopie.

Darmowe programy do RAW

Jeśli chodzi o darmowe programy do RAW to zdecydowanie polecam Ci Raw Therapee.

 

3. RAW Therapee

Niewątpliwą zaletą tego programu jest fakt, że można w nim tak jak w Camera Raw obrabiać pliki z głębią 16 bitów na kanał. Zdjęcia 16 bitowe to zdjęcia zawierające więcej informacji o obrazie.

Zdjęcia 16 bitowe zawierają 256 razy więcej informacji niż zdjęcia 8 bitowe.

Nie zawsze będziesz z tej opcji korzystać, ale sam fakt, że jest dostępna w darmowym programie to ogromny plus. Możesz w nim edytować zdjęcia zarówno w formacie RAW jak i w JPG.

 

Program dostępny jest w języku polskim. Jest dość intuicyjny i bardzo go polecam.

 

Darmowe oprogramowanie dostarczane przez producentów aparatów

 

Warto też skorzystać i wypróbować  darmowe oprogramowanie, które jest dostarczane przez producentów aparatów.

 

Dla użytkowników Olympusa: OlympusViewer 2

Dla użytkowników Nikona: ViewNX

Dla użytkowników Canona: Canon Digital Photo Pro

Dla użytkowników Sony: Sony Image Data Converter

Dla użytkowników Pentaxa: Pentax RAW Codec wtyczka dla windows umożliwiająca przeglądanie zdjęć RAW

 

 

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o tym jak edytować swoje zdjęcia w Adobe Ligtroom to odbierz dodatkowe nagrania wideo.

 

Kliknij w obrazek żeby odebrać materiały wideo:

 

 

11 thoughts on “Jaki program do RAW?

 • 25 września 2013 o 18:36
  Permalink

  Od zawsze robiłam zdjęcia w formacie .jpg, ale kiedy "zmusiłam się" do przejścia na RAW, jestem w niebo wzięta, to "cud natury" a raczej techniki. Do obróbki wykorzystuję Raw Therapee i jestem zachwycona. Polecam.

  Odpowiedz
 • 13 lipca 2013 o 23:45
  Permalink

  Witam. Co do programow do RAW mam płatny photoshop elements11 i jestem z niego zadowolony,są nawet filmiki pokazane jak można ulepszyć zdjęcia.Ten program jest po polsku,anie jak inne programy po angielsku.Jest on też na stałe,a nie testowe na miesiac.

  Pozdrawiam

   

  Odpowiedz
  • 7 lipca 2013 o 19:41
   Permalink

    Jest tych programów sporo 😉 Zbieram się już od dłuższego czasu żeby zaktualizować ich listę. Pozdrawiam! 🙂

   Odpowiedz
 • 6 grudnia 2012 o 07:43
  Permalink

  Informacja jest wystarczająca. Poszukiwanie własnych rozwiązań można na tej podstawie dopiero potem rozpocząć w oparciu na własnych preferencjach, doswiadczeniu. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 24 września 2012 o 20:21
  Permalink

  Chciałbym ci serdecznie podziękować za wszelką pomoc ,artykuły które czytam i porady są bardzo mi osobiście przydatne,można dużo z nich sie nauczyć.Dużo porad jak tlamnie laika foto są potrzebne,był to dobry pomysł jeszcze raz dziękuję.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2011 o 22:07
  Permalink

  Do przedstawienia wszystkich programów do RAW jeszcze trochę brakuje. Zarówno komercyjnych , jak i Open Source. Nie ma w zestawieniu choćby Apple Aperture i Nikon NX2 i wielu innych. Chciałem tylko zwrócić na oprogramowanie Open Source w znacznym stopniu bezpłatne.

  Odpowiedz
  • 19 grudnia 2011 o 16:30
   Permalink

   Oczywiście bezpłatne nie znaczy gorsze. Dlatego w moim zestawieniu pojawiły się programy płatne i bezpłatne. Chyba pokuszę się o stworzenie listy tylko bezpłatnych programów do RAW. Nie każdy jest bowiem w stanie wydać „kupę” kasy żeby móc edytować swoje zdjęcia w RAW. Jestem też tego zdania, że warto dogłębnie poznać jeden program bardzo dobrze niż wszystkie ale tylko po „łebkach”. Stąd lepsza krótka lista bo jak wiadomo od nadmiaru tylko „głowa pęka” i nie wiadomo od czego zacząć 🙂 pozdrawiam!

   Odpowiedz
 • 17 grudnia 2011 o 17:38
  Permalink

  Ale moim celem nie było przedstawienie wszystkich programów lecz tylko te, które moim zdaniem są warte uwagi. A Raw Theraphy jest w tym zestawieniu 🙂 Ale dzięki za rozszerzenie tej listy.

  Odpowiedz
 • 17 grudnia 2011 o 17:08
  Permalink

  Trochę ubogie to zestawienie. Z darmowych bardzo rozbudowanych btakuje Photivo, RawTherapee, Rawker, Digicam, RawStudio… można tez było wspomnieć o Darktable, które zbliża się do wersji finalnej. Oczywiście sporo dla osób które użuwają nie tylko microsoftowe oprogramowanie aczkolwiek niektóre sa również w wersji dla windows. I wcale nie są niepopularne.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witaj na moim blogu!

Skoro tutaj jesteś to być może zainteresuje Cię mój Darmowy Kurs Fotografii.

Naucz się z niego między innymi:

==>Jak dobierać właściwy czas naświetlania i przysłonę?
==>Jak fotografować w poszczególnych trybach fotografowania?
==> Czym jest głębia ostrości i jak nad nią zapanować?

Wpisz poniżej  swoje Imię oraz adres e-mail na który mam przesłać kurs:


Chcę zapisać się do newslettera i odebrać Darmowy Kurs Fotografii oraz praktyczne wskazówki, które pomogą mi lepiej fotografować. A co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, darmowych praktycznych wskazówkach i poradach, promocjach, kursach wysyłanych przez AGNIESZKASZEWCZYK.PL. Wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać.