5 filmów o fotografii, które warto zobaczyć :-)

Poniżej znajdziesz listę 5 filmów dokumentalnych o fotografii, które zrobiły na mnie ogromne wrażenie i bardzo polecam Ci się z nimi zapoznać bo naprawdę warto.

Oczywiście lista jest całkowicie subiektywna i moja więc jeśli tylko znasz jakieś inne filmy dokumentalne o fotografii, który Tobie się bardzo spodobały i zrobiły na Tobie wrażenie to bardzo proszę podaj ich tytuły w komentarzu pod wpisem.

Niech powstanie z tego nasza wspólna lista, która będzie inspirowała wszystkich czytelników bloga 🙂

 

1. Sól Ziemi

sebasiasalgado

Fot. Sebastiao Salgado/Amazonas Images

Film pokazuje historię brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado, który podróżując po świecie przez 40 lat dokumentował ludzkie historie podczas różnych wydarzeń na świecie.

Jego fotografie biedy, wyzysku i cierpienia ludzi mogą i powinny wzbudzać pytania o sens tego typu fotografii. Mam nadzieję, że po obejrzeniu tego filmu sam sobie odpowiesz na to pytanie. Mnie osobiście szczególnie mocno zapadły w pamięć i mną wstrząsnęły zdjęcia zrobione w Etiopii i Mali.

Fotograf po kontakcie z takim cierpieniem i zupełną bezsilnością sam zaczął chorować chociaż nie było to wynikiem żadnej choroby. Jak sam stwierdził w filmie była to choroba duszy.

Po latach fotografowania ludzkich tragedii zmienił kierunek dzięki czemu powstał jego projekt „Genesis” nad którym fotograf pracował 8 lat. Zaczął fotografować przyrodę to co na ziemi jest piękne i nieskażone oraz ludzi, którym udało się uciec od cywilizacji.

Po prostu jest to bardzo dobra historia plus świetne zdjęcia. Bardzo polecam zobaczyć!

Trailer tego filmu możesz zobaczyć tutaj:

2. Oczami Fotografów

oczamifotografow

Czuję, że miałem niewiarygodne szczęście mogąc być w tych wszystkich miejscach, spotkać tych wszystkich niesamowitych ludzi i jako pewnego rodzaju emisariusz pokazać to wszystko ludziom tutaj.

Patrząc od strony osobistej uważam, że miałem naprawdę wielkie szczęście, że mogłem tak właśnie żyć.”

Tak właśnie powiedział Bob Caputo jeden z fotografów National Geographic, którego za sprawą tego dokumentu możesz podpatrywać.

Zresztą nie tylko jego. Wśród fotografów, którzy opowiadają o swojej pasji i o swoich doświadczeniach znaleźli się również: Sam Abell, Bill Allard, Jodi Cobb, David Doubilet, Beverly Joubert, Lou Mazzatenta, Steve McCurry, Michael “Nick” Nichols, Jim Stanfield.

Mnie osobiście najbardziej spodobało się podejście do fotografowania oraz praktyczne wskazówki Jima Stanfielda, Jodi Cobb oraz Boba Caputo.

Jim Stanfield robiąc swoje fotoreportaże mówi, że:

Najtrudniejszą częścią zadania fotoreportera jest przeniknięcie do fotografowanej osoby i ośmielenie jej. Nawet jeśli nie znasz języka myślę, że ludzie dużo widzą w twoich oczach.”

Poniżej jeszcze dwa cytaty z filmu, które zapadły mi w pamięć:

Bob Caputo:

Czuję wielką odpowiedzialność by dokładnie opowiedzieć o ich życiu. Dla milionów ludzi, którzy oglądają zdjęcia w magazynie National Geographic zwłaszcza z tych miejsc, które fotografuje to może być jedyna informacja jaką o nich otrzymają. Dlatego spoczywa na mnie odpowiedzialność pokazania tego wszystkiego dokładnie, prawdziwie i szczerze.”

Jodi Cobb:

Bardzo chciałabym aby poprzez moje fotografie ludzie nauczyli się rozumieć i doceniać innych.”

Mam nadzieję, że zachęciłam Cię do obejrzenia tego filmu 🙂 Naprawdę warto!

 

 

3. Afryka – moja miłość

Film opowiada historię małżeństwa Beverly i Dereck Joubertów, którzy zamieszkali w afrykańskim buszu żeby filmować i fotografować tamtejszą przyrodę i dzikie zwierzęta.

Chociaż film skupia się w większości na tym jak filmują afrykańską przyrodą to świetne kadry i ich niesamowita historia jest naprawdę warta zobaczenia 🙂 Beverly pomaga swojemu mężowi podczas nagrywania filmów i sama również fotografuje.

Szczerze ich podziwiam za determinację, odwagę i pasję. Rzucili oni swoje posady w Afryce Południowej, sprzedali wszystko co posiadali i zamieszkali w Parku Chobe w Botswanie.

Jak powiedziała Beverly Joubert:

Pokochaliśmy to życie. Stwierdziliśmy, że to jest właśnie to co chcemy robić. Wyjechaliśmy stąd a po miesiącu byliśmy z powrotem na dobre i tak już zostało.”

Dereck Joubert natomiast tak mówi o ich pasji:

Jedyny sposób żeby uchwycić to co się dzieje w Afryce to być tam. Znaleźć się tam, mieszkać, żyć. To trudne a zarazem wspaniałe.”

 

4. Fotograf wojenny

jamesnahtwey

Fot. James Nachtwey

Dla mnie siła fotografii spoczywa w możliwości przywołania poczucia człowieczeństwa. Wojna jest próbą unicestwienia człowieczeństwa, a fotografię można uznać za jej przeciwieństwo. Dobrze wykorzystana może być silnym składnikiem, antidotum przeciwko wojnie.”

Tak o sensie swojej pracy jako fotoreportera mówi James Nachtwey o którym właśnie opowiada ten dokument. Film ten dostał nominację dla najlepszego filmu dokumentalnego.

James Nachtwey jest jednym z najbardziej znanych fotografów wojennych. Był w bardzo wielu miejscach gdzie fotografował. Między innymi w: Kosowie, Bośni, Pakistanie, Rwandzie, Izraelu, Indiach czy Indonezji.

Za swoją pracę otrzymał wiele nagród i  wyróżnień. W filmie fotograf mówi dlaczego fotografuje:

Ale ci wszyscy nie mogą tam być i dlatego jeżdżą tam fotografowie, aby im pokazać i ich złapać oraz powstrzymać od czynienia tego co czynią. Aby tworzyć obrazy wystarczająco mocne do odwrócenia obłudnego działania mass – mediów i wytrącenia ludzi z ich obojętności.”

W pewnym sensie jeśli jakaś osoba zaryzykuje wyruszenie w strefę wojny, aby przekazać reszcie świata to, co się tam dzieje, to próbuje ona negocjować na rzecz pokoju. Być może dlatego osoby odpowiedzialne za prowadzenie wojen nie lubią fotografów kręcących się w pobliżu.”

Polecam!

 

5. Przeznaczone do burdelu

Ten film został nagrodzony Oscarem i wcale mnie to nie dziwi. Opowiada on o fotoreporterce Zanie Briski, która przyjechała do Indii w 1998 roku w celu sfotografowania ciężkiego życia kobiet, które tam mieszkały.

Za sprawą swojego przyjaciela znalazła się w Dzielnicy Czerwonych Latarni w Kalkucie gdzie poznała dzieci, które stały się głównymi bohaterami filmu.

Fotoreporterka stworzyła specjalną klasę gdzie uczyła dzieci fotografii. Dała każdemu dziecku aparat i i powiedziała, że mają fotografować to co uznają za ciekawe i interesujące.

Jak powiedziała jedna z dziewczynek, która jest jedną z bohaterek filmu :

Trzeba się pogodzić z tym, że życie jest ciężkie i smutne. I tyle.”

I rzeczywiście życie tych dzieci i to w jakich warunkach żyją jest po prostu  przerażające i smutne. Fotografka przejęta losem tych dzieci próbuje im pomóc żeby miały lepszą przyszłość.

Film jest bardzo poruszający i długo zapada w pamięć.

 

 

Jeśli Twoje zdjęcia są często poruszone i rozmyte to obejrzyj moje nagranie wideo gdzie pokazuję jak krok po kroku robić ostre i nieporuszone zdjęcia.

Kliknij w obrazek żeby odebrać to nagranie:

5 thoughts on “5 filmów o fotografii, które warto zobaczyć :-)

 • Odbicie: James Nachtwey: fotografie wojenne - FotografiaBezTajemnic.pl

 • 15 lipca 2016 o 10:19
  Permalink

  to  co  oglądamy  na tych  filmach   o  Buszu  to  przerażające  w jakich  warunkach  biedni  ludzie  pracują  aż  przykro   patrzeć   jak  tysice   ludzi  wzmaga  się    w  górę  aby  zaniieść   na  głowach  troch  tej  ziemi   mówsią  że  w  Europie  ludzie  są  wyzyskiwani   okazuje sie  że  w  Buszu  już  w  tedy  byli   wyzyskiwani   aż nie  chce się  wierzyć  że  takie  coś  istniało    o  zgrozo  zgrozo !!!!!!

  Odpowiedz
 • 15 czerwca 2016 o 12:04
  Permalink

  Witam być tam w buszu trzeba mieć odwagę i dużą ciekawość co po tamtej stronie się dzieje jak żyją tubylcy jaka jest ich mentalność i rozumowanie to są bardzo ciekawe tematy autor ma rację że fotoreporterzy wyruszają w nieznany świat chcąc te wiadomości przekazać innym aby rozjaśnić umysłu zwykłym ludziom gdyż dużo ludzi nie zna w rzeczywistośći tak odległego kontynentu życząc fotoreporterowi dużo pomysłów na tworzenie filmów pozdrawiam z Zakopanego

  Odpowiedz
  • 17 września 2017 o 11:29
   Permalink

   ” Dziennik z podróży”… uwielbiam 🙂

   Odpowiedz
 • Odbicie: To trzeba koniecznie zobaczyć :-) - FotografiaBezTajemnic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witaj na moim blogu!

Skoro tutaj jesteś to być może zainteresuje Cię mój Darmowy Kurs Fotografii.

Naucz się z niego między innymi:

==>Jak dobierać właściwy czas naświetlania i przysłonę?
==>Jak fotografować w poszczególnych trybach fotografowania?
==> Czym jest głębia ostrości i jak nad nią zapanować?

Wpisz poniżej  swoje Imię oraz adres e-mail na który mam przesłać kurs:


Chcę zapisać się do newslettera i odebrać Darmowy Kurs Fotografii oraz praktyczne wskazówki, które pomogą mi lepiej fotografować. A co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, darmowych praktycznych wskazówkach i poradach, promocjach, kursach wysyłanych przez AGNIESZKASZEWCZYK.PL. Wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać.