5 rzeczy, które trzeba zrobić żeby lepiej fotografować :-)

Poniżej znajdziesz 5 rzeczy, które warto robić jeśli chcesz robić lepsze zdjęcia. Wszystkie przetestowałam na sobie i mam nadzieję, że i dla Ciebie będą pomocne.

Gdybyś przyszedł do mnie z takim oto pytaniem: Agnieszko co zrobić żeby lepiej fotografować?  To na pewno tych 5 rzeczy wymieniłabym w pierwszej kolejności.


1. Poznaj lepiej swój aparat

Poznanie aparatu i jego przycisków to tak naprawdę sprawa kluczowa jeśli chcesz przejąć stery i samodzielnie ustawiać wszystkie potrzebne parametry.

Przewodnikiem po Twoim aparacie niech będzie instrukcja aparatu. Chociaż nie da Ci ona odpowiedzi na wszystkie pytania to zdecydowanie jest to lektura obowiązkowa 🙂 O tym przeczytasz poniżej w kolejnym punkcie.

Dobre opanowanie swojego aparatu to sprawa kluczowa i podstawowa od której tak naprawdę zależy czy aparat którym fotografujesz będzie Ci pomagał czy też będzie przysłowiową „kulą u Twojej nogi.”

Przede wszystkim bardzo ważne jest żebyś dobrze opanował „guzikologię” aparatu. Kiedy robisz zdjęcie Twoja cała uwaga powinna być skoncentrowana na tym co w danym momencie fotografujesz, a nie na tym który przycisk masz wybrać żeby zmienić dane konkretne ustawienie.

2. Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Tak, tak… wiem. Czytanie instrukcji aparatu nie jest być może zbyt wdzięcznym zajęciem, ale to jest jedna z tych rzeczy, które warto a nawet trzeba zrobić już na samym początku.

Nie podchodź do tematu: „ja i tak wiem lepiej i dam sobie radę bez instrukcji.”

Oczywiście nie mam tu na myśli czytania całej instrukcji, ale tylko tych fragmentów, które rzeczywiście pomagają poznać aparat i wnoszą wartość.

 

Instrukcja aparatu nie zastąpi innych materiałów takich jak na przykład książki czy kursy, ale bez niej ciężko Ci będzie zrobić pierwszy krok.

 

Instrukcja aparatu pomoże Ci opanować obsługę Twojego aparatu. A od tego często zależy „być albo nie być” dla Twojego zdjęcia.

 

Wyobraź sobie…

Wyobraź sobie taką oto sytuację: jedziesz sobie w jakiś fajny plener z aparatem i zupełnie nie wiesz jak go obsługiwać i jak zmieniać w nim ustawienia.
Uppssss….

Chyba nie jest to najlepsza opcja jeśli chcesz przywieźć fajne i ciekawe zdjęcia.

Jeden z czytelników bloga Andrzej również bardzo trafnie o tym
napisał w komentarzu:

 

„Bardzo dziękuję za każdego maila jaki dostaję od Ciebie.

Pomimo że z fotografią jestem związany już około 20 lat.
( amatorsko ), pomimo że kocham swój aparat NIKON
D-7000 także jestem zawodowym fotoreporterem
współpracującym z 3 agencjami fotograficznymi w tym jedną
międzynarodową.

To zawsze z wielkim zainteresowaniem wysłucham tego co tak
fajnie z jaką pasją ( wyczuwalną w głosie ) potrafisz tak
fajnie i tak bardzo ważne rzeczy przekazywać.

To co zawsze ja mówię i np. do co niektórych nie dociera
( min. do mojej siostry ) najważniejszy pierwszy krok to
przeczytanie instrukcji zrozumienie tego i trzymanie aparatu
w trakcie i od razu eksperymentowanie i sprawdzanie jak to działa
w praktyce.”

Po prostu nic dodać nic ująć 🙂

3. Opanuj podstawy

Wyobraź sobie, że stawiasz swój dom bez solidnych fundamentów.

Czy jest to możliwe w praktyce?

Oczywiście, że nie. Taki dom po prostu prędzej czy później po prostu runie.

Ale ucząc się fotografowania często myślimy o zaawansowanym sprzęcie, zaawansowanych technikach i sztuczkach zamiast najpierw skupić się właśnie na solidnych fundamentach czyli na podstawach.

 

Odpowiedz sobie szczerze na poniższe pytania:

 

1. Czy potrafię dobierać czas naświetlania
i przysłonę do danej konkretnej sytuacji?

2. Czy potrafię obsługiwać swój aparat bez ciągłego
zastanawiania się do czego służy dany przycisk i pokrętło

w moim aparacie?

3. Czy potrafię ustawiać parametr ISO do konkretnych
warunków panujących podczas fotografowania?

4. Czy potrafię fotografować w trybie manualnym, priorytecie
czasu naświetlania i przysłony oraz w trybie automatyka
programowa?

5. Czy potrafię ustawiać wszystkie potrzebne parametry do
danej konkretnej sytuacji?

 

Jeśli nie wróć do podstaw. Od podstaw nie ma ucieczki 🙂

Znając podstawy możesz później „nadbudowywać” całą swoją wiedzę. Ale bez podstaw cała konstrukcja się zawali.

Takich podstaw uczę właśnie w moim Darmowym Kursie Fotografii.
To 32 strony samych konkretów bez owijania w bawełnę. Jeśli jeszcze nie masz tego kursu to zachęcam Cię do pobrania TUTAJ.

 

4. Zaprzyjaźnij się z programem do edycji zdjęć

Nie poddając swoich zdjęć edycji tak naprawdę nigdy tak do końca nie wykorzystasz w pełni ich prawdziwego potencjału.

Takie zdjęcia są jak „nieoszlifowane diamenty.” Umiejętne dobieranie odpowiednich narzędzi programu do edycji pozwoli Ci wydobyć całe piękno z Twojego zdjęcia.

Nie chcę tutaj wnikać w kwestie: edytować czy nie edytować.Tutaj decyzja należy do Ciebie. Nie chcę Ci tutaj nic narzucać.

Dla mnie jest to oczywiste. Edytować, ale z wyczuciem i z umiejętnym doborem narzędzi. Nie chodzi tutaj o zrobienie karykatury zdjęcia, ale o to żeby wydobyć z niego to co jest w nim najlepsze.

Jeśli zastanawiasz się jaki program do edycji zdjęć wybrać to przeczytaj moje dwa poprzednie artykuły: Jaki program do edycji zdjeć wybrać? oraz Jaki program do edycji zdjęć wybrać cz.2?

5. Zacznij fotografować w kreatywnych trybach fotografowania

Czym w ogóle są tryby kreatywne?

To tryby w których to Ty przejmujesz kontrolę nad aparatem i sam decydujesz w jaki  sposób chcesz pokazać fotografowany temat.

Te tryby charakteryzują się tym, że pozwalają na dużą swobodę w ustawianiu parametrów. Oprócz użycia określonego czasu naświetlania czy przysłony w tych trybach sam decydujesz również o użyciu innych parametrów takich jak: 

 • balans bieli, 
 • parametr ISO
 • pomiar światła
 •  itp.,

Jeśli do tej pory fotografowałeś tylko w trybach tematycznych to zrób krok na przód i zacznij fotografować w trybach kreatywnych. 

 

Tryby Kreatywne to tryby:

1. Automatyka Programowa,
2. Tryb Priorytet Przysłony,
3. Tryb Priorytet Czasu Naświetlania,
4. Tryb Manualny.

A jeśli jeszcze  nie fotografowałeś  w trybach kreatywnych to na początek polecam Ci zacząć od trybu automatyka programowa.

Jeśli spodobał Ci się ten materiał i był dla Ciebie wartościowy to zostaw proszę komentarz pod wpisem lub daj łapkę w górę. Dziękuję!

 

Jeśli spodobał Ci się ten materiał i chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych oraz otrzymać „Darmowy Kurs Fotografii” to zostaw poniżej swojego e-maila:

15 przemyśleń nt. „5 rzeczy, które trzeba zrobić żeby lepiej fotografować :-)

 1. Jestem amatorem i zgadzam się w stu procentach z tym co napisałaś.Dokładnie tak zaczynałem swoją przygodę z aparatem i uważam że dobrze zrobiłem.

 2. Bardzo fajny i praktyczny wpis! Ostatnio kupiłem nowy aparat i właśnie jestem w trakcie studiowania instrukcji i robienia fotek metodą prób i błędów 🙂
  Myślę, że niejeden początkujący znajdzie tu sporo przydatnych informacji.
  Pozdrawiam 🙂

 3. Bardzo przyjemny wpis, dla ludzi dopiero co zaczynających, mających pierwszy raz w ręku coś lepszego niż aparat telefonie. Takich totalnych podstaw które Pani opisała powinien nauczyć się każdy. Pozdrawiam 🙂

 4. Dużo czasu zajęło mi zapoznanie się ze sprzętem. ale naprawdę trzeba przeczytać całą instrukcję obsługi od deski do deski. Do tego zdjęć próbnych zrobiłem chyba z tysiąc, no ale przynajmniej poznałem wszystkie funkcje, które są w moim sprzęcie. 

 5. Ja już nie mogę doczekać się nowego sprzętu, czuję, że to będzie duża zmiana w moich osiągnięciach fotograficznych 😀 Po przeczytaniu wszystkich stron o aparatach zdecydowałam się na Panasonica gh5 i mam nadzieję, że się nie zawiodę.

  A Tobie dziękuję za przydatne rady ;*

  1. Sprzęt nie jest aż tak ważny. Liczy się wiedza i umiejętności fotografowania. Nawet lustrem o matrycy 5mega pixsela zrobisz dobre foto podarunkiem że umiesz go dobrze ustawić.
   Pozdrawiam krzyś

 6. Witam   Panią  ""PROFESOR "" fotografii   dzięki  Tobie   mamy    wieksze   rozeznanie   foto    troszke   inaczej  sie  przygladamy   przyrodzie    choć  ja  od  poczatku   nie lubiałem   strzelać  foterk   byle   gdzie   i jak  musiałem  wcześniej  się   przyjrzyć co  mam   zrobić    lubie  robi   pejzarze  panoramy  i wszystko  co  jest  zwiazane   z fotografią   dzięki Tobie  bardziej   mnie  pasjonyje   foto  parzac  na tak  milutka  buzię  bardziej   trzeba  się postarać    aby   Agnieszka była   zadowolona    że  nam  tyle pomaga     Dzięki  Dzięki   i pozdsrawiam  

 7. Dzięki Agnieszko,mam mało czasu ale korzystam z Twoich rad,jestem amatorką początkującą i cały czas się uczę,pozdrawiam 🙂

   

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *