Najczęstsza wymówka: potrzebuję lepszego sprzętu

Być może przyłapujesz się na myśleniu, że wystarczy kupić dobry aparat i to on zrobi za Ciebie całą robotę.

Gdyby to była prawda to każdy kto posiada dobry aparat robiłby świetne i niesamowite zdjęcia.

Niestety tak się nie dzieje ponieważ dopiero:

Dobry sprzęt + Twoje umiejętności = Świetne zdjęcia

 

Przeczytaj historię kucharza i fotografa, która bardzo dobrze pokazuje jaka jest zależność:

 

„Znany fotograf udaje się do pewnej restauracji. 
Po pewnym czasie zostaje rozpoznany przez kucharza, który 
tam pracuje.

Kucharz, który wyraźnie jest bardzo zadowolony z tego spotkania 
mówi do niego: „znam pana zdjęcia, naprawdę niesamowite, podziwiam 
je od dawna… musi mieć pan dobry aparat”.

Fotograf przemilczał to, zjadł spokojnie to co zamówił i mówi do kucharza:„bardzo smaczne, musi mieć pan dobre garnki.”

 

Dlaczego to takie ważne??

Ponieważ bardzo często spotykam się z opinią, że przecież najważniejszy jest dobry sprzęt.  Niektórzy myślą, że jeśli kupią dobry aparat to już nic lub prawie nic nie muszą robić.

Ale przecież aparat nie myśli i nie czuje 🙂 I nie zrobi tych zdjęć za Ciebie. Takiego aparatu jeszcze nie wymyślono. A przynajmniej nic mi na ten temat nie wiadomo 🙂

To narzędzie, które może czynić „cuda” jeśli je opanujesz i poznasz jego możliwości.

 

Nawet Najlepszy Aparat Tego Za Ciebie Nie Zrobi!

Podczas fotografowania musisz podjąć bardzo wiele decyzji żeby zrobić dobre zdjęcie. Niestety aparat tego za Ciebie nie zrobi.

Musisz między innymi:

 • wybrać odpowiedni tryb fotografowania,
 • dobrać odpowiedni czas i przysłonę,
 • dobrać odpowiedni parametr ISO,
 • dobrać odpowiedni pomiar światła,
 • zastanowić się jaką długość ogniskowej wybrać,
 • wybrać w jakim formacie robić zdjęcia,
 • itp.,

 

Tutaj decyzja należy do Ciebie i nawet najlepszy aparat tego za Ciebie nie zrobi.

 

Co dalej?

Jeśli chcesz się dowiedzieć między innymi  jak ustawiać potrzebne parametry w swojej lustrzance oraz jak fotografować w różnych trybach fotografowania to zobacz moje poradniki fotograficzne.

 

5 thoughts on “Najczęstsza wymówka: potrzebuję lepszego sprzętu

 • 23 stycznia 2018 o 13:12
  Permalink

  „Od dobrych paru lat wykonuję zdjęcia różnej ,,maści” i często słyszę, że Ty to masz dobry sprzęt więc co się dziwisz, że takie świetne zdjęcia wychodzą. Nic bardziej mylnego 🙂 Skorzystam z wpisu i podeślę moim znajomym ,,niedowiarkom” 😀”
  A nie lepiej zamiast podsyłać wpis zamienić się aparatem na dwie – trzy sesje zdjęciowe z niedowiarkami? ;-P To przemówiłoby bardziej.

  Historyjka jak historyjka, przewrotnie się zapytam: skoro aparat nie jest ważny, to dlaczego zawodowcy nie pracują lustrzanką za tysiąc tylko za dwadzieścia tysięcy? Chciałbym zobaczyć, jak kucharz robi wyszukaną potrawę posiadając tylko jedną patelnię ;-P

  Prawda jest taka, że narzędzie jest istotne. Argumentacja stojąca za jest zwykle subtelna – duży poziom umiejętności pociąga za sobą większe potrzeby i wymagania, na które odpowiedzią jest „dobry” aparat. W blogu dokonano zamiany tego rozumowania, na „umiejętności zależą od aparatu” które następnie sprowadzono do absurdu wykazując jego nieprawdę.

  Jest jak zwykle. Narzędzie daje możliwości, które wykorzystuje człowiek. Lepsze narzędzie daje większe spektrum możliwości. Beznadziejny skrzypek nie zagra Paganiniego na Stradivariusie, ale nawet wybitny skrzypek nie wygra konkursu skrzypcowego na kiepskim instrumencie.

  Odpowiedz
  • Agnieszka
   23 stycznia 2018 o 15:10
   Permalink

   Nie twierdzę, że sprzęt nie ma żadnego znaczenia 🙂 Jeśli ktoś potrafi taki sprzęt opanować i „wycisnąć z niego wszystkie soki” to wtedy jest to tylko z korzyścią dla zdjęć. Myślę jednak, że zbyt dużą uwagę przywiązuje się obecnie do tego żeby mieć super wypasiony sprzęt. A mniejszą do tego, że to nie aparat robi zdjęcia i że trzeba włożyć trochę wysiłku, pracy i czasu żeby się nauczyć robić dobre zdjęcia.

   Tak jak napisałam: Dobry sprzęt + Twoje umiejętności = Świetne zdjęcia

   To jest mój punkt widzenia 🙂 Dziękuję za opinię i za podzielenie się swoją opinią 🙂

   Odpowiedz
 • 7 listopada 2017 o 09:42
  Permalink

  Dziś to już nawet smartphone zrobi dobre zdjęcie. Trzeba tylko chcieć. Nie trzeba mieć od razu sprzętu za 2 tyś czy nawet więcej, żeby zrobić dobre zdjęcie. Jeśli ktoś jest dobrym fotografem i potrafi sobie radzić w trudnych warunkach uda mu się zrobić świetne zdjęcia gorszym aparatem. Zgadzam się. Dobry wpis. Powinien trafić do tych, którzy narzekają że nie mogą a po prostu nie potrafią 😉

  Odpowiedz
 • 2 października 2017 o 08:41
  Permalink

  Bardzo dobre wytłumaczenie sprawy historyjką z kucharzem i fotografem 😀 Jak najbardziej zgadzam się z wpisem i domyślam się że ma on w pewnym stopniu motywować do działania, prawda ? I bardzo dobrze ! Tego potrzeba ludziom, którzy nie widzą efektów swojej pracy, możliwe że jakiś Andrzej teraz sobie pomyślał czytając ten post „kurde a może warto troszkę poćwiczyć” 🙂 Oby tak dalej, rób to co robisz bo robisz to dobrze !

  Odpowiedz
 • 29 września 2017 o 09:51
  Permalink

  Witam. Zgadzam się z Panią w 100%!!! Od dobrych paru lat wykonuję zdjęcia różnej ,,maści” i często słyszę, że Ty to masz dobry sprzęt więc co się dziwisz, że takie świetne zdjęcia wychodzą. Nic bardziej mylnego 🙂 Skorzystam z wpisu i podeślę moim znajomym ,,niedowiarkom” 😀
  Pozdrawiam!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Witaj na moim blogu!

Skoro tutaj jesteś to być może zainteresuje Cię mój Darmowy Kurs Fotografii.

Naucz się z niego między innymi:

==>Jak dobierać właściwy czas naświetlania i przysłonę?
==>Jak fotografować w poszczególnych trybach fotografowania?
==> Czym jest głębia ostrości i jak nad nią zapanować?

Wpisz poniżej  swoje Imię oraz adres e-mail na który mam przesłać kurs:


Chcę zapisać się do newslettera i odebrać Darmowy Kurs Fotografii oraz praktyczne wskazówki, które pomogą mi lepiej fotografować. A co za tym idzie wyrażam zgodę na przesyłanie na mój adres e-mail informacji o nowościach, darmowych praktycznych wskazówkach i poradach, promocjach, kursach wysyłanych przez AGNIESZKASZEWCZYK.PL. Wiem, że w każdej chwili będę mógł się wypisać.